ⓘ Laivų remonto centras Zviozdočka – stambi Rusijos laivų statybos įmonė, kuri yra viena iš dviejų Severodvinsko miestą formuojančių įmonių. Antroji tokia įmonė y ..

                                     

ⓘ Laivų remonto centras Zviozdočka

Laivų remonto centras "Zviozdočka" – stambi Rusijos laivų statybos įmonė, kuri yra viena iš dviejų Severodvinsko miestą formuojančių įmonių. Antroji tokia įmonė yra Šiaurės mašinų gamybos įmonė. Iš šių dviejų įmonių 1992 m. lapkričio 8 d. Rusijos prezidento Boriso Jelcino įsaku buvo suformuotas Rusijos valstybinis atominių laivų statybos centras. Laivų remonto centras "Zviozdočka" yra atviroji akcinė bendrovė. Jis įeina į Naftos ir dujų pramonės įrangos gamintojų sąjungą.

"Zviozdočka" yra ant Šiaurės Dvinos Nikolos atšakos Никольское устье kranto Severodvinsko miesto rajone, kuris yra Jagrų saloje. Šiaurės mašinų gamybos įmonė yra kitame tos pačios atšakos krante, žemyno pusėje.

                                     

1. Istorija

1946 m. liepos 9 d. TSRS Ministrų Taryba priėmė nutarimą statyti gamyklą Nr. 893. Pirmąjį valstybinį užsakymą kariniam pramoniniam kompleksui įmonė Nr. 893 "Zviozdočka" ėmė vykdyti 1954 m. spalio 14 d. Tai buvo Šiaurės laivynui skirtas dyzelinis elektrinis povandeninis laivas ir ledlaužinis garlaivis "Prončiščevas" Прончищев. 6-tąjį dešimtmetį gamykloje buvo remontuojami tiek kariniai laivai, tiek civiliniai.

Iki dabar įmonėje buvo suremontuoti šimtai įvairių laivų. Dabar "Zviozdočka" yra viena svarbiausių Rusijos laivų statyklų ir specializuojasi civilinių ir karinių povandeninių ir antvandeninių laivų remonte ir perstatyme

1962 m. lapkričio 6 d. į gamyklą remontui ir modernizacijai atplaukė pirmasis atominis povandeninis laivas K-33.

Nuo 1993 m. įmonė atlieka kompleksinę atominių povandeninių laivų utilizaciją.

Iki 2007 m. balandžio 1 d. gamykloje buvo utilizuota:

 • 8 universalieji APL. Klasės Victor-1, -2 ir -3 projektas 671 Jerš.
 • 22 strateginiai atominiai povandeniniai laivai APL. Klasės Yankee projektas 667A Navaga ir "Delta-1, -2 ir -3" Projektas 667B Murena.
 • 2 klasės Oskar-1 Projektas 949 Granit APL.

2007 m., vykdant RF Prezidento įsaką "Apie AAB "Jungtinė laivų statybos korporacija", municipalinė įmonė "Zviozdočka" buvo pervadinta į Laivų remonto centrą "Zviozdočka". Kartu įmonė buvo reorganizuota prijungiant eilę kitų laivų statybos įmonių, pavaldžių Rusijos Federacijos Pramonės ir energetikos ministerijai bei Gynybos ministerijai, kurios tapo filialais.

2008 m. rudenį buvo pakeista įmonės nuosavybės forma. Anksčiau buvusi federalinė valstybinė unitarinė įmonė tapo atvirąja akcine bendrija.

                                     

2. Įmonės direktoriai

 • 1992–2007 m. – Nikolajus Kalistratovas
 • 1972–1992 m. – Aleksandras Zriačevas
 • 1946–1956 m. – Timofejus Safronovas
 • 1956–1972 m. – Grigorijus Prosiankinas
 • Nuo 2007 m. – Vladimiras Nikitinas
                                     

3. Veikla

"Zviozdočka" be laivų statybos ir remonto užsiima ir povandeninių laivų utilizacija, įvairios paskirties laivų sraigtų gamyba, jūrinių gręžimo platformų statyba, laivų baldų ir įprastinių vartotojiškų baldų gamyba, deimantų šlifavimu.

Buvo planuojama "Zviozdočkoje" statyti stambiausią Rusijoje sausą doką, skirtą statyti laivams su vandentalpa virš 100 tūkstančių tonų. Naujojo doko dydis turėjo būti 420×100×14 m, jame būtų galima statyti tiek didelės vandentalpos karinius laivus lėktuvnešius bei atominius povandeninius raketinius kreiserius, tiek didelio tonažo civilius laivus. 2010 m. sausasis dokas buvo nestatomas ir jo statyba neplanuojama.

Nuo 1997 m. "Zviozdočka" remontuoja ir modernizuoja Indijos karinio jūrų laivyno Sindhughosh klasės Kilo klasė arba projektas 877 Paltus dyzelinius elektrinius povandeninius laivus. 1999 m. buvo suremontuotas Indijos povandeninis laivas INS "Sindhuvir" S58, 2002 m. – INS "Sindhuratna" S59, 2005 m. – INS "Sindhughosh" S55, 2008 m. – INS "Sindhuvijay" S62. Pastarieji trys buvo perginkluoti nauju priešlaiviniu raketiniu kompleksu CLUB-S su raketomis 3M54E 3М54Э.                                     

4. Filialai

 • Astrachanės laivų remonto gamykla – filialas Astrachanėje
 • 1-oji laivų statykla – filialas Lazarevskojėje Sočio mikrorajonas
 • MGS Vint – filialas Maskvoje
 • Laivų remonto gamykla Nr.5 – filialas Temriuke
 • Laivų remonto gamykla "Nerpa" – filialas Snežnogorske
 • Pagalbinis Lajos ūkis – Lajos kaimas
 • Laivų remonto gamykla Nr.35 – filialas Murmanske
 • Bandomoji gamykla "Vega" – filialas Borovske
 • Laivų remonto gamykla Nr.176 – filialas Archangelske